Mert Doğan

Ayşen Gruda 74 yaşında hayatını kaybetti

23.01.2019
20 Görüntülenme

Yeşilçam'ın sevilen oyuncusu Ayşen Gruda'dan acı haber geldi. Bir süredir ileri evre pankreas kanseri için özel bir hastanede tedavi gören Gruda vefat etti. Kemal Sunal, İlyas Salman gibi bir çok önemli isimlerle rol alan Ayşen Gruda 23.01.2019  Çarşamba günü 13:45'te sevdiklerini üzdü.

Ayşen Gruda'nın torunu Emre Gruda, "Hepimize çok güzel şeyler anlatmış bir insan. Anneannem bir röportajında 'Türk Halkı beni nasıl gömeceğini bilir' sözlerini kullandı. Cuma günü Zincirlikuyu Camii'nde son yolculuğuna uğurlanacak" dedi.

RASİM ÖZTEKİN:

Kadın komedyen çok zor çıkar işte onlardan birini kaybettik. Onunla çok sahne paylaştık. Ayşen ile sahne paylaştığın zaman yapacağın işe 1-0 önde başlarsın. Moral olarak yükseltir. Allah gani gani rahmet eylesin. Ayşen işini çok severek yaptığı için her oynadığı rolü severek oynamıştır diye düşünüyorum.

MELEK BAYKAL:

Çok üzgünüm. Çok önemli bir değerimizi kaybettik. Çok acı çekti son günlerde, eminim şu an huzur içindedir. Çok değerli bir kadındır. Emekçi bir kadındı. Cumhuriyet kadınıydı, Atatürk'e gönülden bağlıydı. 

ATİLLA DORSAY:

Çok büyük bir kayıp. Öyle bir dönem ki gerçekten komedinin kral olduğu bir dönem. Mesela Devekuşu Kabere Tiyatrosu'nda yıllarca bizi eğlendiren çok müthiş bir ekip. Aralarında Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar vardı. Kadın oyunculardan biri de Ayşen Gruda'ydı.

Sonra Ertem Eğilmez; muhteşem adam... Arzu Film dönemi ayrı bir türdür. Onun kadrosunu oluştururken Ayşen Gruda'yı da aldı. Öyle filmler yaptılar ki, kimi zaman dram, kimi zaman komediye dönük filmlerde oynadılar.

Domates Güzeli olarak da anılmıştı; komik bir lakaptı tabi... Güldürmeyi o kadar iyi bilen bir insandı ki özel hayatında da çok espriliydi. Hayata dönük, dört eliyle hayata sarılmış biriydi.

Bu hastalığı atlatacağını ümit ediyordum, ancak başaramadı. Allah rahmet eylesin.


Ayşen Gruda Kimdir

Ayşen Gruda kimdir, Türk Sineması ve Tiyatrosu’nun “Domates Güzeli” lakaplı oyuncusu.

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945‘te istanbul’da doğdu. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Kardeşi Ayben Erman ve Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

Ayşen Gruda, “Mum Söndü“, “Deve Kuşu Kabare“, “Hababam Sınıfı Müzikali“, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi kabare ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanıda birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa“, “Süt Kardeşler“, “Şabanoğlu Şaban“, “Hababan Sınıfı“, “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı.

1975 yılından beri 40’dan fazla filmde rol alan sanatçnema yapımı “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu” adlı yapım oldu.


-- ARAMA ALANI --

-- KATEGORİLER --